Erken Boşalma ve Tedavisi

Erken boşalma, öteki adı ile ‘kontrolsüz (denetimsiz) boşalma’ tüm toplumda fazlaca yaygın görülen bir cinsel sorundur. Erken boşalma tedavisi öteki cinsel işlev bozuklukları gibi günümüzde modern ve bilimsel tedavi yöntemleri ile oldukça rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Erken boşalma tedavi şekilleri içinde cinsel terapiler, ilaç destekleri, cerrahi olmayan basit müdahaleler ve cerrahi işlemler yer verilmiştir.

Topluluğun penise ve erkeğin cinsel kimliğine yüklediği aşırı anlamın ağır yükü altında erkeğin ezilmemesi gerekir. İnsan olmanın doğal bir süreci olan sağlık sorunları kadın ve çocuklarda da görüldüğü benzer biçimde erkeklerde de görülebilmektedir. Bundan dolayı mevcut rahatsızlığı kabullenip tedavi için harekete geçmek yapılacak en doğru hareket olacaktır. Özellikle 6 ayı aşan sürede sorunun devam etmesi durumunda sorun büyüyecek, daha da karmaşa hale gelecektir. O yüzden erken boşalma tedavisi için süre kaybedilmemesi önemlidir.

Erken boşalma tedavisine nasıl başlanmalı?
Erken boşalmanın tedavisi için ilk yapılması gereken bir üroloji uzmanı tarafınca ‘ürolojik değerlendirme’ olmalıdır. Bu değerlendirme esnasında hem muayene yapılacak aynı zamanda bazı testler istenecektir. Bu şekilde sorunun fizyolojik kaynaklı olup olmadığı gözden geçirilir. Problem genellikle psikolojiktir.

Fiziksel bir sebep olmayan (ruhsal) durumlarda da uzman bir cinsel terapist tarafından uygulanacak cinsel terapilerle erken boşalma problemi kısa sürede çözüme kavuşturulabilir. Ayrıca kişide eş zamanlı olarak sertleşme problemlerı (erektil disfonksiyon) ve cinsel isteksizlik şeklinde problemler de olabilir. Bu tür cinsel problemler da ele alınmalıdır.

Erken boşalma tedavisi nasıldır?
Erken boşalma tedavisi detaylı bir cinsel öykünün alınmasından sonrasında verilecek genel bir cinsel bilgilendirme sonrası eşli ve bireysel egzersizleri içermektedir (Bilişsel Davranışsal Cinsel Terapiler). Tedavilerde özgüvenin yeniden arttırılması, rahatlatılma, kaygıların giderilmesi ve motivasyon önemli yer tutar.

Boşalma kontrolü için verilen egzersizlerin aşamalı olarak tertipli bir şekilde tamamlanması halinde genelde 6 ile 10 seans arası bir sürede problem ortadan kalkacaktır.

Çocukluk yada buluğluk çağı cinsel travmaları için yapılan dinamik cinsel terapilerde süreç birazcık daha uzayabilir.

Vajinismus problemi da erkeklerde erken boşalma sorununa yol açabilir!
Kadınlarda cinsel ilişki esnasında tehlike ile kasılma ve buna bağlı olarak cinsel ilişkinin gerçekleşememesi olarak bilinen ‘vajinismus’ problemi da zamanla erken boşalmaya yol açabilir. İlişkinin esasen gerçekleşemeyeceği düşüncesi adam eşte ‘öğrenilmiş çaresizlik’ sonucuna bağlı olarak erken boşalmaya zemin hazırlayabilir. Sadece vajinismus problemi tedavisi yapılmış olduktan sonrasında çoğu vakit ciddi bir cinsel terapiye gerek kalmadan erkeklerdeki erken boşalma da kendiliğinden hallolmaktadır.

Erken boşalma tedavisi için ilaçlar; Sempatik ve Parasempatik Sistemler
Erkeklerde cinsel haz ve uyarmalmayı elde eden ‘parasempatik sistem’, boşalmayı sağlayan ise ‘sempatik sistem’ dir. Bu iki sistem kişinin iradesi dışında otomatikman çalışmaktadır. Düzgüsel şartlarda 5 algı (koku, işitme, görme, dokunma ve tat alma) benzer biçimde algılar ile parasempatik sistem aktive olmakta ve cinsel ihtarlma oluşmakta, cinsel organlara giden kan akımı artmaktadır. Böylelikle peniste de belirgin şekilde şişme, sertleşme gerçekleşmektedir. Belli bir aşamaya ulaşınca sempatik sistem devreye girer ve penis kaslarının kasılması ile meni aniden dışarı atılır. İşte erken boşalma sorunu, normalde birbiri ile uyum halinde çalışan bu iki sistemden; (parasempatik sisteme bakılırsa) sempatik sistem baskınlığında ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile sempatik içerikli bazı ilaçlar (örneğin grip tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar) boşalmayı hızlandırırken, sempatik sistem blokajı meydana getiren bazı ilaçlar boşalmayı geciktirmektedir. Bu yüzden erken boşalma tedavisi için en fazlaca kullanılan ilaçlar ‘antidepresan’ grubu ilaçlardır. Antidepresanların adeta bir yan etkisinden faydalanılmakta ve boşalmanın geciktirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Antidepresanlar erken boşalma tedavisi için en çok tercih edilen ilaç desteğidir.

Erken boşalmanın halledilmesi için uygulanan tedavilerde lokal anestezik etkili bazı krem ve spreyler yalnızca kısa süreli yardımcı olur. Çünkü probleminin kaynağı beyindir. Çözüm genellikle beyinde sonlanır ve bunun için cinsel terapi şarttır.

Erken boşalma tedavisi için kullanılan ilaçların amacı, cinsel terapilerin medikal olarak desteklenmesidir. İnternette satılan ve içeriğinden emin bulunmadığınız ilaç, krem yada spreyleri asla kullanmayınız!

Erken Boşalma Tedavisi
Bilişsel Davranışsal Cinsel terapiler sonucunda erken boşalma problemi yerini kontrollü boşalmaya bırakacak ve bu şekilde sağlıklı bir cinsel yaşama ulaşılacaktır. Bir erkek nasıl ki; idrarını, büyük abdestini tutabiliyorsa boşalma kontrolünü de dakikalarca uzatabilir. şu demek oluyor ki, cinsel ilişki sırasında penisin vajina içinde hiç boşalmadan ve sertliğini kaybetmeden 1 saat, hatta daha uzun süre kalabilmesi bile mümkündür. Gerekli durumlarda ilaç desteğinden de yararlanılmaktadır. Erken boşalma tedavi şekilleri arasında penise meydana getirilen basit enjeksiyonlar ve dirençli vakalarda bazı cerrahi uygulamalar da yer almaktadır.

Erken boşalan bazı erkeklerde bu sorunla birlikte cinsel ilişki sırasında penisin erken sönmesi, sertleşme problemleri (iktidarsızlık, erektil disfonksiyon) ve cinsel isteksizlik problemlerı da probleme eşlik edebilmektedir. O vakit bu sorunların da çözümlenmesi gerekmektedir.

Boşalma denetimü ve erken boşalma tedavisi için geçmişten günümüze gelen ‘tantra’ ve ‘tantrik seks’ öğretileri de kullanılabilmektedir. Eş zamanlı olarak iktidarsızlık (sertleşme problemi) olan erkeklerde sertleşme probleminin tedavisi de yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir