İktidarsızlığın Çaresi

iktidarsizlik caresi - İktidarsızlığın Çaresi

Sertleşme problemi, cinsel ilişkiye girebilecek kadar ereksiyon olamama yahut ereksiyonu devam ettirememe sorunudur. Ereksiyon problemi yahut daha yaygın olarak iktidarsızlık olarak adlandırılır. Bu yazımızda sizin için “İktidarsızlık nedir?” sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

İktidarsızlık ender görülen bir problem değildir, stres başta olmak üzere bir çok nedenle ortaya çıkabilir. Toplumda oldukça sık karşılaşılan sertleşme problemi, ciddi hastalıkların habercisi olabileceği benzer biçimde aynı şekilde ciddi psikolojik problemlerın da emaresi olabilir.

Adam cinsel problemleri sadece iktidarsızlık değildir, diğer cinsel sorunlar;

Erken boşalma,
Gecikme ya da boşalamama,
Karşı cinsiyete karşı ilgisizlik.
Erkeklerde İktidarsızlık nasıl Anlaşılır?
Erkeklerde iktidarsızlığın belirtileri şunlardır;

Sertleşme şu demek oluyor ki ereksiyon olamama problemi,
Cinsel ilişkiler içinde ereksiyonu devam ettireme,
Cinsel ilişki sırasında orgazm olamama.
Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve bu emareler iki aydan fazladır devam ediyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Doktorunuz bu iktidarsızlık belirtilerinin altında yatan herhangi bir mesele olup olmadığını ve iyi mi tedavi edilmesi icap ettiğini belirleyecektir.

Genç Yaşta İktidarsızlık sebepleri
İktidarsızlığın nedenleri arasında bir çok farklı etken yer alabilir. Duygusal ve fizyolojik iktidarsızlık sebepleri vardır. En yaygın sebepler ise şunlardır;

Kalp-damar hastalıkları
Şeker hastalığı
Hipertansiyon
Hiperlipidemi
Kanser yada ameliyat kaynaklı problemler
Kaza ve yaralanmalar
obezite veya aşırı kilolu olmak
Stres
Anksiyete
İlişki problemlerı
İlaç kullanımıAlkol kullanmasıSigara kullanmasıVarikosel
İktidarsızlık nedenleri bu yukarıda saydıklarımızın bir veya bir kaçını kapsayabilir. Tam teşhis ve tedavi için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Ereksiyon Ne Demek?
Ereksiyon, penise kan akışı sağlanması ile oluşur. Kan akışı çoğu zaman cinsel düşünceler veya penise direkt temas yöntemiyle doğar. Bir erkek cinsel olarak heyecanlanmış olduğunda, penisteki kaslar gevşer. Bu rahatlama, penis arterlerinden kan akışının artmasına izin verir. Bu kan, penis içindeki cavernosa denen iki odayı doldurur. Odalar kanla dolduğunda, penis sertleşir. Ereksiyon, kaslar büzülmüş olduğunde ve biriken kanın penil damarlardan dışarı akmasıyla sonlanır.

Erkeklerde iktidarsızlık ereksiyon sürecinin herhangi bir noktasında yukarıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin, penil arterler düzgün bir halde açılmaya ve kanın girmesine izin vermeyecek kadar hasar görmüş olabilir. Bu durumda da iktidarsızlık problemi ortaya çıkabilir.

İktidarsızlık ve Yaş İlişkisi
Erkeklerde iktidarsızlık problemi yaşla birlikte artış gösterir.

60 yaşın altındaki adamların yüzde 12’sinde,
60 yaşlarındaki erkeklerin yüzde 22’sinde,
70 yada üzeri yaştaki erkeklerin yüzde 30’unda iktidarsızlık sorunu görülmektedir.
İktidarsızlık riski yaşla beraber artsa da, yaşlandıkça iktidarsızlık problemi kaçınılmaz değildir. Yaşlandıkça ereksiyon olmak daha zor olabilir, sadece bu kesinlikle iktidarsızlık sorunu yaşayacağınız anlamına gelmez. Genel olarak, daha sağlıklı olduğunuzda, cinsel işleviniz o kadar iyi olur.

İktidarsızlık problemi genç erkekler içinde ortaya çıkabilir. 2013 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, iktidarsızlık tedavisi talep eden dört kişiden birinin 40 yaşın altında olduğu görülmüştür.

Araştırmacılar, sigara içme ile yasa dışı uyuşturucu kullanımının 40 yaşın altındaki genç erkeklerde iktidarsızlığa etkisi 40 yaş üzeri erkeklerdeki etkisinden fazla olduğu bulmuşlardır. Genç yaşta iktidarsızlığın nedenleri arasında yaşam tarzının etkisi oldukca fazladır.

40 yaşın altındaki erkeklerle meydana getirilen bir araştırma analizi, sigara içmenin 40 yaşın altındaki adamların yüzde 41’inde iktidarsızlık için bir unsur olduğunu ortaya koymuştur. Diyabet bir sonraki en yaygın risk faktörüdür. 40 yaşın altındaki erkeklerin yüzde 27’sinde diyabete bağlı iktidarsızlık sorunu olduğu gözlenmiştir.

Erkeklerde Cinsel İktidarsızlık niçin Olur, nasıl Giderilir?
Doktorunuz size semptomlarınız ve sağlık geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Belirtilerinizin herhangi bir altta yatan koşuldan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için testler yapabilirler. Doktorunuzun kalbinizi ve akciğerinizi dinleyeceği, tansiyonnızı denetim edeceği, testislerinizi ve penisinizi denetim edeceği bir takım muayeneye hazırlıklı olmalısınız. Prostatınızı kontrol etmek için rektal muayeneyi de önerebilirler. Ek olarak, diğer koşulları elemek için kan yada idrar testlerine de ihtiyacınız olabilir.

Sertleşme- Ereksiyon Olamama Testi (NPT Testi)
NPT testi uyurken taktığınız, pille çalışan bir cihazdır. Bu aygıt, gece süresince oluşan ereksiyonların standardını ve süresini ölçerek bir rapor oluşturur. Daha sonrasında doktorunuz penis fonksiyonlarınızı idrak etmek için bu cihazdan elde edilmiş verileri değerlendirebilir.

Gece ereksiyonları, uyurken ortaya çıkan ereksiyonlardır. Sağlıklı çalışan bir penis gece ereksiyonları yaşar.

Cinsel İktidarsızlık Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
İktidarsızlık tedavisi altta yatan nedene bağlı olacaktır. İktidarsızlık ilaçları, yaşam biçimı değişiklikleri veya terapi de dahil olmak üzere bir kaç tedavi kombinasyonunu uygulanması gerekebilir.

İktidarsızlık Tedavisi İlaçları
Doktorunuz, iktidarsızlık emarelerini kontrol etmeye yardımcı olmak için ilaç yazabilir. İşe yarayan ilacı bulmadan önce birkaç farklı ilaç denemeniz gerekebilir. Bu ilaçların yan tesirleri olabilir. Hoş olmayan yan etkisinde bırakır yaşıyorsanız, doktorunuzla mevzuşun. Farklı bir ilaç önerebilirler.

Aşağıdaki ilaçlar iktidarsızlık tedavisine yardımcı olmak için penise kan akışını teşvik eder:

Alprostadil (Caverject)
Avanafil (Stendra)
Sildenafil (Viagra)
Tadalafil (Cialis)
Testosteron (Androderm)
Vardenafil (Levitra)
İktidarsızlık Tedavisinde Kullanılabilecek doğal Yöntemler ve Bitkiler
Bazı durumlarda erkeklerde iktidarsızlık organik yöntemlerle çözülebilir. Ancak herhangi bir nebat yahut ek takviye besin kullanımına başlamadan önce kesinlikle doktorunuzdan onay almalısınız.

Takviyeler ve otlar satın alırken de dikkatli olmalısınız. Pek çoğu düzenlenmez, şu demek oluyor ki etiketlerde listelenmeyen ek içerikler içerebilir. Doktorunuzdan saygı duyulan markalar önermesini isteyin ve online satılan takviyeleri satın almayın.

Aşağıdaki otlar ve takviyelerin iktidarsızlık tedavisinde çeşitli derecelerde başarı gösterdikleri bilinmektedir:

Jinseng
Yohimbe
Kuşkonmaz
L-arginin
DHEA
psikolojik İktidarsızlık Tedavisi
psikolojik etmenler iktidarsızlığın en önemli nedenleridir. Bunlar;

Stres
Anksiyete
Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
Depresyon
Eğer ruhsal nedenlerle iktidarsızlık problemi yaşıyorsanız, mevzuşma terapisinden yararlanabilirsiniz. Terapi, ruh sağlığınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Muhtemelen terapistinizle birkaç seansta daha sonra terapistiniz cinsel stresinizi etkileyebilecek ana stres veya endişe faktörleri, cinsiyete dair duygular yada bilinçaltı çatışmalar gibi şeyleri ele alacaktır.

Cinsel iktidarsızlık problemi duygusal ilişkinizi etkiliyorsa, bir ilişki danışmanı ile konuşmayı da düşünebilirsiniz. İlişki danışmanlığı, iktidarsızlık sorununuza yardımcı olabilecek bir partner ile duygusal olarak tekrar bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Alternatif İktidarsızlık Tedavileri
Eğer iktidarsızlık soruna stres neden oluyorsa, yoga ve masaj benzer biçimde aktivitelerle kendinizi rahatlatmayı deneyebilirsiniz. Bu masajlar şunlardır;

Prostat masajı
Bazı erkekler prostat masajı denen bir masaj terapisi kullanırlar. Uygulayıcılar, penisine kan akışını arttırmak için kasıklarınızdaki ve çevreınızdaki dokulara masaj yaparlar. Bu tip masajın etkinliği mevzusunda sınırlı çalışmalar vardır.

Akupunktur
Akupunktur, çalışmaların sınırlı ve neticesuz olmasına rağmen, ruhsal cinsel iktidarsızlık tedavisine yardımcı olabilir. Herhangi bir gelişmeden önce birkaç randevuya ihtiyacınız olacaktır. Bir akupunkturcu seçerken, tek kullanımlık iğneler kullanan sertifikalı bir uygulayıcıyı arayın ve iğnenin atılması ve sterilizasyonu için sıhhat kurulu kurallarına uyulmasına dikkat edin.

Pelvik Taban Kas Egzersizleri
55 erkekle yapılan bir çalışma, üç aylık tertipli pelvik taban kasları egzersizleri daha sonra penil fonksiyonda iyileşme görüldüğünü ortaya çıkardı. Altı ay sonrasında, çalışmaya katılan adamların yüzde 40’ı düzgüsel ereksiyon fonksiyonlarını yeniden kazanmıştı.

Kegel egzersizleri, pelvis taban kaslarınızı güçlendirmek için kullanabileceğiniz sıradan bir egzersizdir. Peki erkekler için kegel egzersizleri iyi mi yapılır?

Pelvik taban kaslarınızı bulun. Bunu yapmak için idrarınızı yaparken ortasında durun. Işmeyi durdurmak için kullandığınız kaslarınız pelvik kaslarınızdır. Siz bu kasları sıkarken testisleriniz de yukarı doğru hareket edecektir.
Artık bu kasların nerede olduğunu biliyorsunuz, onları 5 ila 20 saniye boyunca sıkın ve daha sonra özgür bırakın.
Bu egzersizi günde üç ila dört kere bir set halinde, 10 ila 20 kez tekrarlayın.
İktidarsızlığa Ne İyi Gelir?
Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları cinsel iktidarsızlığı önleyebilir ve bazı durumlarda durumu tersine çevirebilir:

düzenli egzersiz.
Düşük tansiyonu koruyun.
Dengeli, besleyici bir beslenme biçimı oluşturun.
Sağlıklı bir şekilde kilo verin, fit olun.
Alkol ve sigaradan kaçının.
Stresi azaltın.
Erkeklerde cinsel iktidarsızlık çoğu zaman kan akışı problemleri ile ilgilidir, bu nedenle damar sağlığınızı egzersiz yaparak ve sağlıklı bir rejimle korumak iktidarsızlık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

İktidarsızlık meydana getiren ilaçları kullanmayı bırakın yahut ilaçlarınızı değiştirin Bazı durumlarda, diğer durumları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar iktidarsızlık yapabilir. İktidarsızlık icra eden ilaçlar ve etkileri mevzusunda doktorunuzla konuşun. Bu ilaçlar yerine alabileceğiniz başka ilaçlar olabilir. İlk önce doktorunuzla mevzuşmadan ilaç almayı bırakmayın.

Cinsel İktidarsızlık Geçer mi?


Çoğu durumda, iktidarsızlık emareleri artabilir. Kullanılabilecek bazı ilaç ve tedavi şekilleri ile cinsel hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Erektil disfonksiyon pompası yada erektil disfonksiyon halkası şeklinde bazı cihazlar cinsel iktidarsızlık etkilerini kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Erkeklerde cinsel iktidarsızlık yaygın bir durumdur ve birçok olası nedeni vardır. Zaman kaybetmeden iktidarsızlık emarelerini doktorunuzla mevzuşun, böylece temel nedenleri göz ardı etmeden tedavi planına başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir