Kötü Vajina Kokusu

kotu koku - Kötü Vajina Kokusu

Vajinal bölgede öteki bütün vücut girişlerinde olduğu şeklinde mikroorganizmalar bulunur. Bu mikroorganizmalara flora adı verilir. Vajinal bölgedeki hücreler ayrıca hormonlara bağlıdır. Tıpkı ağzımızdaki tükürük şeklinde vajinal bölgede de bir tür salgı oluşturulur.

Üreme çağındaki hanımlarda vajinal akıntı olması çok normaldır. Vajinal akıntı olmaması ise anormaldir. Her kadının vücudu ve hormonları farklı olduğundan kişiye özel bir akıntı durumu mevcuttur. Lakin vajinal akıntı düzgüsel şartlar altında renksiz ve kokusuz olmalıdır.

Kötü kokulu akıntı, fazla miktarda akıntı, beyaz renkli akıntı yada mukus benzeri bir kıvamda akıntı belirli sıhhat problemlerına işaret edebilir.

Akıntının kıvamı tane dönemine yaklaşırken artar, adet dönemi daha sonra ise daha sıvı bir hal alır. Vajinada kötü koku var ise o vakit uzman hekime başvurulmalıdır.

Vajinal akıntının rengi bhal böyle olunca dikkat!

Vajinada kötü koku iyi mi geçer?

Vajinada kötü kokunun geçmesi için öncelikle temizliğe dikkat edilmelidir. Vajinanın hava alması ve kuru tutulması gerekmektedir. Pamuklu iç çfakatşırı kullanılmalı, sentetik çamaşırlar giyilmelelidir. Pamuklu iç çfakatşırı ve giysiler cildin hava almasını sağlar ve bu sayede vajinada kötü kokulu akıntıyı önler.

Bazı kişiler vajinadaki kötü kokuyu bastırmak amacıyla deodorant şeklinde kozmetik ürünler kullanmaktadır. Vajinaya deodorant sıkmak çok yanlıştır, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Vajinada kötü kokuyu geçiren öneriler:

bol su tüketmek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayacağından iyi gelir.

Kafein ve şekerli içeceklerden uzak durmak da vajinada kötü kokuya karşı etkilidir.

Vajinada kötü koku nasıl geçer sorusunun bir diğer yanıtı da çemen otudur. Düzenli tüketildiğinde çemen otu vajinada kokuya iyi gelir. Hormonları düzenler. Düzenli tane görmeyi sağlar. 1 bardak suya 1 çay kaşığı çemen otu koyup biraz beklettikten sonra yatmadan önce ve uyanınca aç karna içmek iyi gelebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir